Vážení cestující,
od 25. března do 30 září 2024 bude zcela uzavřena jedna z nejvýznamnějších silnic Karlovarského kraje I/20 spojující Karlovy Vary s Plzní. Důvodem je přestavba úseku tzv. serpentin u Bečova nad Teplou. Státní zakázka, kterou zadalo Ředitelství silnic a dálnic ČR, není realizovatelná jinak, než za úplné uzavírky.
Oficiální objížďka bude vedena přes Bochov, ale kraj musí zajistit funkční veřejnou dopravu pro občany ze všech uzavírkou dotčených obcí a nemůže odklonit veškerou veřejnou autobusovou dopravu mimo obce směrem na Bochov. Proto byly připraveny objížďkové jízdní řády a krajské autobusy budou využívat k objížďkám vedlejší silnice. Koncepční záměry úprav byly projednány na pracovní schůzce se zástupci obcí dne 11. 3. 2024 a z důvodu vyšší bezpečnosti se shodli s krajským návrhem vést většinu spojů v objízdném směru na Javornou, než přes Chodov u Bečova, kde je silnice velmi úzká a pro autobusy poměrně nebezpečná.
Uzavírka bude zahájena 25. 3. 2024, kdy započnou přípravné práce a kácení stromů a od 2. 4. 2024 nastoupí těžká stavební technika. Realizace stavby má trvat 17 týdnů. Stavbaři budou muset využívat pracovní dobu i o víkendech. Komplikace s objektivním dodržením termínů můžou nastat v případě, že by došlo například ke skalním výlomům nebo k nějakým archeologickým nálezům. Kromě odtěžení skalních výhozů, vybudování náspů a samotného silničního tělesa se bude realizovat i několik silničních propustků, budovat kamenná zeď a další přidružené stavby jako např. přeložka plynovodu, odpočívka nad Bečovem a 250 m dlouhý chodník.
Protože se jedná o bezprecedentní dopravní opatření, jsou k dispozici objízdné trasy s omezenými možnostmi a je dotčena řada přepravních vztahů, dovolujeme si Vás požádat o pochopení, neboť zachování všech těchto vztahů není technicky proveditelné a s ohledem na konkrétní poptávku po přepravních službách bylo ze strany objednatele i dopravce učiněno maximum, které při disponibilním počtu a kapacitách autobusů a řidičů bylo možné.
Vyhodnocením parametrů objízdných tras a možností bezpečného vyhýbání vozidel budou po úseku Krásné Údolí – Chodov – Bečov nad Teplou provozovány pouze nízkokapacitní autobusy.
Změny na autobusových linkách:
Linka 440323 Plzeň – Toužim – Karlovy Vary
- linka jede odklonem přes Bochov, neobsluhuje Bečov nad Teplou, Krásné Údolí a Útvinu
- v pracovní dny linka na odklonové trase nezastavuje
- víkendu linka zastavuje v Bochově a na všech zastávkách v úseku Bochov – Toužim, nově již v obou směrech bude k dispozici i zastávka Toužim,Malé náměstí.
Linka 420408 Toužim – Útvina – Krásné Údolí – Otročín – Bečov n. Teplou – Nová Ves u Bečova
- provoz na lince je dočasně posílen, linka bude v provozu i o víkendu
- v Toužimi budou zajištěny přestupy na linku 440323 do Plzně celotýdenně
- o víkendu bude zajištěno spojení Krásné Údolí / Útvina – Karlovy Vary s přestupem v Toužimi na linku 420409 a následně v Bochově na linku 100305
Linka 420409 Bochov – Toužim
- provoz v pracovní dny beze změny
- na lince 420409 byla zapracována obsluha zastávky Toužim,,Malé nám. na spoje ve směru Toužim – Bochov. Na spojích je upravena jízdní doba
- část víkendových spojů je nahrazena odkloněnou linkou 323
Linka 420410 Karlovy Vary – Březová – Stanovice – Bečov n. Teplou – Toužim
- linka je v provozu pouze v pracovní dny
- bude vedena po objízdné trase ze zastávky Stanovice, Hlinky přes Javornou do zastávek Útvina, Chylice; Útvina ,Přílezy; Krásné Údolí, Odolenovice a z Krásného Údolí po své řádné trase do Toužimi. Výjimkou bude spoj 420410/22, který pro zajištění návaznosti od Plzně i pro město Bečov nad Teplou bude veden po objízdné trase z Krásného Údolí přes Otročín, Měchov; Chodov; Bečov n. Teplou, náměstí; Bečov n. Teplou; Bečov n. Teplou, Vodná; Stanovice, Hlinky a dále po své řádné trase do Karlových Varů.
Seznam dalších úprav JŘ:
- O víkendu je zachován přípoj od 440323/101 z Plzně do Bečova a na spoj 440323/104 z Bečova do Plzně.
- O víkendu je zachován přípoj od 440323/103 z Plzně do Krásného Údolí a na spoj 440323/106 z Krásného Údolí do Plzně.
- O víkendu je zachován přípoj od 440323/107 z Plzně do Krásného Údolí a na spoj 440323/110 z Krásného Údolí do Plzně.
- O víkendu je zachován přípoj od 440323/109 z Plzně do Bečova a na spoj 440323/112 z Bečova do Plzně.
- Na jízdním řádu linky 420409 byla zapracována obsluha zastávky Toužim,Malé náměstí i na spojích vedených z Toužimi do Bochova. Na těchto spojích byla upravena jízdní doba.
- Spoje 420409/10, 7, 16, 15, 34, 33, 42, 41 jsou po dobu výluky zrušeny.
V průběhu tohoto mimořádného provozu bude probíhat vyhodnocování s cílem vyladit, případně vylepšit celé řešení s ohledem na zjištěné skutečnosti.
Výlukový jízdní řád linky 420408
Výlukový jízdní řád linky 420409
Výlukový jízdní řád linky 420410
Informační leták
Mapové schéma výluky